FAQ

Často kladené otázky mých zákazníků

i

Poskytujete jednorázové SEO konzultace?

Ano, poskytuji. Nicméně, rád bych pro upřesnění zmínil, že obvykle s klienty spolupracuji na bázi dlouhodobé spolupráce. V rámci této se projektu klienta věnujeme dlouhodobě, systematicky a s ohledem na jeho současné i budoucí cíle/výsledky. Vycházím z toho, že pokud má projekt korektně fungovat a jeho optimalizace pro vyhledávače přinášet náležité výsledky, je nutno se webu věnovat v dlouhodobějším časovém horizontu, a nikoli jenom jednorázově. Jednorázové konzultace v tomto ohledu prakticky nic neřeší. Mohou však pomoci v případě, že potřebujete něco jednorázově – například udělat audit webu, zkontrolovat technické SEO stránek, analyzovat výsledky konkurence, resp. klíčová slova, na která se konkurence zobrazuje ve vyhledávačích, aktuální výsledky Vašeho webu ve vyhledávačích apod.

i

Můžete mi vytvořit opravdu jednoduchý web bez složitostí?

Ano, s nadsázkou lze říct, že vytvořit jednoduchý web je jednoduché…ale přesto složité 🙂 Takový web zpravidla tvořím pro menší firmy (kadeřnictví, velký bazar, psychologická poradna apod.), osobní prezentace lidí apod. Tvorba rozsáhlejšího projektu tedy není nutnou podmínkou využívání mých služeb.

i

Proč se mi zdají SEO služby tolik drahé?

Snad ještě častěji, než v případě tvorby webových stránek se u SEO služeb setkávám s otázkou, zda nejsou moc nákladné. Rovněž v případě SEO je důležitý úhel pohledu, co se finanční stránky týče. SEO specialista se z člověka nestane mávnutím kouzelného proutku. Jsou to zkušenosti, které nezískáte přečtením několika článků nebo absolvováním pár kurzů. Většina kvalitních SEO specialistů má četné zkušenosti nejen na základě absolvovaných kurzů, ale také na základě práce přímo v terénu (ať už je to práce v marketingové firmě, anebo vlastní projekty). Nehledě k tomu, že získávání takových zkušeností trvá většinou dlouhé roky. A dost často jde o zkušenosti, které nejsou moc přenositelné. Specialista je musí sám zažít. Osobně si nedovedu představit, že bych dělal SEO, aniž bych v této oblasti reálně pracoval s klienty a na vlastních projektech. Stránka zkušeností a vědomostí je ale jenom jedna část. Další část tvoří licence na profesionální software, který používám. V mém případě to je především Collabim, SEOPress a Screaming frog. Jen v nákladech veškeré tyto licence vyjdou kolem 2 000 CZK měsíčně. Pokud však pracuji na náročnějších projektech, přičemž využívám nástroj Ahrefs, měsíční licence na tento nástroj vyjde na zhruba jednou takovou částku. Pokud bychom chtěli počítat dál, můžeme zahrnout profesionální hardware, který lehce přesáhne cenu ojetého vozu (v mém případě MacBook Pro, Apple Studio Display ad.) Protože otázky kolem ceny SEO služeb zaznívají často, rozhodl jsem se, že zvolím tuto rozsáhlejší formu, aby měl zákazník konkrétnější představu o nákladech, které jsou v souvislosti se službami pro SEO specialitu obvyklé. Pevně věřím, že Vám to pomůže se na otázku výsledné ceny služeb dívat aspoň z trochu jiné perspektivy.

i

Proč se mi zdá vytvoření webových stránek tolik drahé?

Tuto otázku slýchám od lidí velmi často, a proto na ni zkusím odpovědět více zeširoka. Jde především o úhel pohledu, ze kterého se na danou věc díváte. Je potřeba při tom vzít v úvahu, že cesta k profesionální tvorbě webů a jejich optimalizaci stojí zpravidla nespočet stovek hodin času. Žádný profesionál takové zkušenosti nezíská takříkajíc „ze dne na den“. V mém případě tato cesta začala před více než patnácti lety a absolvoval jsem na ní třeba rekvalifikační kurz Tvorby webů, Profesionální fotografie, nespočet SEO kurzů apod. Do toho ještě mohu zahrnout profesionální licence na software, který při tvorbě webů pravidelně používám. Jednoznačnou výhodou pro klienta pak je, že má v ceně tvorby projektu zahrnuté licence, za které by musel jinak měsíčně/ročně platit nákladné tarify (v rámci mých služeb je to typicky BRIZY licence nebo DIVI licence, licence na SEOPress Pro ad.) Grafiku pak zpracovávám či upravuji ve Photoshopu, Pixelmatoru Pro, Affinity. Ani nezmiňuji další licence na profesionální SEO softwary. Ceny za všechny licence se v součtu pohybují v řádech tisíců korun měsíčně. Pokud bychom chtěli počítat dál, můžeme zahrnout profesionální hardware, který lehce přesáhne cenu ojetého vozu (v mém případě MacBook Pro, Apple Studio Display ad.) Sečteno podtrženo, pevně věřím, že nyní už se na částky kolem tvorby webů díváte z trochu jiné perspektivy. Zároveň věřím, že svým zákazníkům poskytuji perfektní poměr cena vs. výkon.