Skip to main content

Možná si kladete otázku, co je úzkost? Bývá na veřejnosti často zmiňovaná, avšak její výklad může být různý, a navíc může být někdy zcela zaměňována s depresí. Úzkost si můžeme představit jako komplikovaný emoční stav, který zpravidla bývá doprovázený pocitem neklidu, napětí, obav a strachu. Úzkost rovněž bývá spojována s očekáváním nejistého budoucna nebo nespecifikovaného nebezpečí. Nutno říct, že to je normální a přirozená reakce organismu na stresové situace, nicméně, pokud se úzkost stává výraznou, a dokonce nekontrolovatelnou, může naznačovat úzkostnou poruchu, a navíc může výrazně ovlivňovat zdraví a kvalitu života jedince.

Zajímavostí je, že s úzkostí bývá často zaměňována deprese, nicméně není úplně vhodné spolu tyto dva fenomény zaměňovat. To totiž mnohdy vede ke zlehčování příznaků deprese ve smyslu: „Máš špatnou náladu, no a co – to se přeci stává každému. Nesmíš se tomu poddávat, musíš se vzchopit.“ Těmito glosami ovšem určitě člověku v depresi nepomáháme – spíše naopak. Prakticky každý, kdo si depresí prošel, Vám potvrdí, že právě podobné komentáře ho ještě více nořily do pocitu nepochopení a beznaděje. Jistě, úzkost je jedním z průvodních jevů deprese, ale klíčové je především to, jak dlouho konkrétního jedince sužují. Krátkodobé stavy smutku a úzkosti občas potkají každého z nás, avšak v případě deprese se stávají víceméně chronickými – tedy nadměrně intenzivními, nadměrně častými a dlouhodobě trvajícími. Rovněž se mohou projevovat i v neobvyklých situacích (třeba rodinná oslava, atp.). Schéma kolísání emocí a nálad, tedy rozdíl mezi „běžnou“ úzkostí a depresí, si můžete prohlédnout níže (zpracováno dle Posta, 1994).

křivka rozlišení běžné úzkosti a deprese

Co je dobré o úzkosti vědět?

Pokud už k Vám úzkost dorazila, byť jako nezvaný host, je určitě vhodné vědět o strategiích, které Vám s úzkostí pomohou účinně pracovat. Jakmile je totiž úzkost nekontrolovaná, může se dostat do fáze, kdy už ji člověk těžko zvládá. Všechny nástroje, které uvádím níže, Vám pomohou s úzkostí efektivně pracovat a včas redukovat její další, nekontrolované rozvíjení.

Úzkost může zásadně ovlivnit fyzické zdraví.

Chronická úzkost může vést k fyzickým zdravotním problémům, jako jsou bolesti hlavy, žaludeční problémy a bušení srdce. Může také oslabit imunitní systém a zvýšit riziko vzniku chronických onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka.

Fyzická aktivita (cvičení) jako základní nástroj práce s úzkostí.

Bylo prokázáno, že pravidelná fyzická aktivita zlepšuje duševní zdraví a snižuje úzkost. Cvičení uvolňuje endorfiny, což jsou přirozené chemické látky zlepšující náladu, které mohou pomoci zmírnit příznaky úzkosti. Můžete jít na procházku, kolo, stejně tak si můžete jít zaběhat nebo zaplavat. Nezáleží ani tak na tom, jakou fyzickou aktivitu vykonáváte. Důležitá je pravidelnost, a především to, že Vám daná činnost působí radost a uvolňuje Vás.

Všímavost jako účinný nástroj redukování úzkosti.

Praktiky všímavosti, jako je meditace a hluboké dýchání, mohou lidem pomoci zvládat nežádoucí příznaky úzkosti. Tyto postupy podporují relaxaci a mohou lidem pomoci získat pocit kontroly nad svými myšlenkami a emocemi.

Mezilidské vztahy jako nezbytná součást práce s úzkostí.

Silný podpůrný systém, ať už prostřednictvím přátel, rodiny nebo terapie, může lidem pomoci zvládat jejich úzkost. Podpůrné vztahy mohou lidem poskytnout bezpečný prostor pro sdílení svých pocitů a získání pomoci, kterou potřebují.

Úzkost je léčitelná.

Úzkost je léčitelný stav a mnoho lidí nachází úlevu pomocí terapie, léků nebo kombinací obou. Pokud se potýkáte s úzkostí, může pro Vás být velmi ulevující vyhledat pomoc odborníka na duševní zdraví, protože právě ten vám může pomoci vyvinout strategie zvládání a vytvořit plán léčby, který vám vyhovuje.


Závěrem lze říci, že úzkost je převládající a často vysilující stav duševního zdraví, který postihuje miliony lidí na celém světě. I když to může být náročné, existuje mnoho strategií a zdrojů, které lidem pomohou vyrovnat se s příznaky úzkosti. Cvičením všímavosti, vyhledáním sociální podpory a získáním odborné pomoci v případě potřeby mohou lidé s úzkostí zlepšit své duševní zdraví a vést plnohodnotný život.

Deprese

Co je deprese?

Mgr. Michal KaczorMgr. Michal Kaczor8. 3. 2023
Deprese

Co je endogenní deprese?

Mgr. Michal KaczorMgr. Michal Kaczor4. 4. 2024