Jistě znáte tu legendární větu: “Štěstí, to muška jenom zlatá…” Repliku z filmu Škola základ života ve scénce s Jaroslavem Marvanem a Ladislavem Peškem, která v průběhu let doslova zlidověla. Řada z nás si ale jistě klade otázku, zda je štěstí, resp. cesta ke štěstí a šťastný život tím, co bychom měli považovat za cíle našeho života? Zda je dokonce smyslem našeho života? A co je vlastně jeho konkrétním obsahem? Na to je poměrně složité odpovědět. Nicméně, pokusíme se o to tady a teď a prozkoumat oblast hledání štěstí krok za krokem.
Slovo štěstí mělo v historii z hlediska různých myslitelů mnoho odlišných významů. Ty se zpravidla liší od toho, jak na štěstí hledí současný člověk, který hledá skutečné vnitřní štěstí, respektive recept na štěstí. Možná budou pro někoho i lehce úsměvné. Tak například:
- Thales z Milétu se domníval, že základem všeho je voda,
- Aristoteles se domníval, že všechny činy člověka směřují k tomu, aby dosáhl štěstí,
- Nietzsche se domníval, že všechny činy člověka směřují k tomu, aby získal moc,
- Freud se domníval, že všechny činy člověka směřují k tomu, aby se vyhnul úzkosti.
Pokud se zeptáte vzorku lidí z dnešní běžné populace, jaký je jejich cíl nebo čeho by v životě chtěli dosáhnout, mnoho z nich vám zajisté odpoví: “štěstí”. To je dnes spojováno zejména s emočním stavem – jakýmsi dobrým pocitem a pohodlím v těle. Řada z nás by dokonce uvítala mít štěstí k dispozici podobně, jako třeba instantní kávu. Protřepeme, zalijeme, zamícháme, vypijeme…a štěstí najednou spasitelsky prostoupí naším životem. Jaká je to představa? Skutečně bychom to takto chtěli mít?
Život je něco víc než jenom býti šťastným. Pravděpodobně nejlepší cestou k nalezení štěstí je paradoxně poohlédnout se po něčem jiném.
prof. Jaro Křivohlavý
Úmorná snaha o dosahování štěstí se ve skutečnosti může naopak stát zdrojem naší životní mizérie. Představa, že potěšení a spokojenost jsou klíčem k řešení všech našich životních problémů a že je to vše, co v životě potřebujeme, je zcestná. Život je totiž něco víc, než jenom býti šťastným. Psycholog Jaro Křivohlavý k tomuto dokonce poznamenal, že pravděpodobně nejlepší cestou k nalezení štěstí je paradoxně poohlédnout se po něčem jiném.
A co je tedy velkým omylem jak u zmiňovaných myslitelů, tak u jedinců, kteří veškeré své úsilí orientují pouze na dosažení štěstí v životě? Je to monismus, tedy redukce všech lidských motivů do jedné jediné věci. Jistou výhodou monismu je to, že pracuje s menším počtem proměnných. Nicméně, je nutné zmínit, že příliš malý počet proměnných v zásadě nemusí stačit k tomu aby byly vysvětleny bohaté nuance nějakého jevu. Jako například právě štěstí. Ve výsledku tedy není vysvětleno nic. V zásadě člověku nestačí jenom štěstí ve formě dobrého pocitu a pohodlí v těle. Nad tímto je třeba mít určitou nadstavbu, tedy něco, pro co stojí za to žít a co činí náš život vzkvétajícím, tj. prospívajícím. Než se dostaneme ke konkrétním doporučením, jak svůj život můžeme každý den dělat šťastnějším a spokojenějším, měli bychom se pozastavit nad významem slova “štěstí” a významem slova “spokojenost”. Tyto dva pojmy jsou často zaměňovány za jedno a to samé. Ale pozor – nemají totožný význam.
Štěstí versus spokojenost
Štěstí je jakýmsi aktuálním prožitkem, který je spojený s určitými situacemi, událostmi, aktuálním naladěním člověka. Pocity štěstí můžeme prožívat třeba tehdy, když zvládneme udělat vysokou školu a dostaneme náš vytoužený diplom, když vyhrajeme šťastných 10 a stanou se z nás milionáři. Nebo když za námi v práci přijde šéf, ocení nás vlídným slovem a povýšením. Stejně tak můžeme prožívat pocit štěstí, když se dobře najíme, anebo se dobře pobavíme v obklopení blízkých lidí. Jak sami víte, takové pocity zpravidla netrvají věčně, jsou to spíše naše aktuální prožitky.
Spokojenost lze považovat za určité dlouhodobější životní naladění. Na tom se podílí celá řada faktorů, mimo jiné třeba to, jaké máme vztahy – zda máme kolem sebe širokou síť dobrých vztahů s lidmi. Dále jak jsme na tom s prací – naplňuje nás nebo prudí? Dále je to třeba náš světonázor. Bereme věci spíše pozitivně a hledáme si na nich to lepší? Čemu v životě vlastně věříme apod. Spokojenost je tedy tvořena různými složkami
Jinými slovy – aktuálně nemusíme prožívat štěstí – může nás tlačit kámen v botě, může nás v parku pokálet vrána nebo holub, můžeme být málo vyspalí…ale přesto se nám jinak v životě dobře daří a cítíme se celkově spokojeně. Tyto rozdíly mezi štěstím a spokojeností je dobré mít na paměti.
20 tipů jak být více šťastný v životě
1) Hledejte svoje silné stránky a co nejvíce je využívejte
Znalost vlastních silných stránek je klíčová k tomu, abyste žili spokojenější život. A jak je zjistíte? Otevřete si českou verzi dotazníku charakteristických silných stránek od profesora Martina Seligmana, který se věnuje pozitivní psychologii a v souvislosti s ní také hledání vnitřního štěstí a šťastnému životu. Dotazník je k dispozici v knize Vzkvétání: Nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody a jeho českou verzi připravila Mgr. Alena Slezáčková. U pěti silných stránek (nebo méně) dosáhnete pravděpodobně na skóre 9 až 10. Těm věnujte pozornost, protože jsou vašimi silnými stránkami. Zkuste si v souvislosti s nimi odpovědět následující otázky. Proč právě tato silná stránka? Vystihuje vás, věděli jste, že ji máte? Snažíte se tuto silnou stránku už ve svém životě prakticky využívat? Silné stránky si výrazně označte a dále s nimi pracujte. Naopak, ty aspekty vaší osobnosti, u nichž jste dosáhli nízkého skóre, jsou vašimi slabšími stránkami.
2) Pěstujte zdravé sebevědomí
Zkuste si představit, jaké by to bylo, kdybyste chtěli budovat životní spokojenost, a přitom byste si předem mysleli, že to není možné a že na to “nemáte”. Zdravé sebevědomí, a tedy pěstování vašeho přesvědčení o tom, že to zvládnete a že “na to máte”, je důležitou součástí zvyšování životní spokojenosti. Zkuste začít u toho, co vám jde – třeba právě u vašich silných stránek. Právě jejich prostřednictvím si můžete postupně vypěstovat zdravější sebevědomí a přesvědčení o tom, že životní překážky jsou pro vás výzvou, a nikoli limitem, který nejde překonat. Pak se může váš život začít reálně měnit.
3) Vytvářejte rovnováhu mezi prací a osobním životem, a tím předcházejte syndromu vyhoření
Pokud jste vyčerpaní a bez energie, je to značnou komplikací v dosahování životní spokojenosti a pocitů štěstí. Je to něco podobného, jako kdybyste neměli benzín v nádrži auta a chtěli s ním jet na dovolenou. Začněte u svojí práce. Naplňuje vás? Kolik v ní trávíte času? Jde nějak měnit věci, které vás na práci štvou? Můžete na tom začít pracovat? Zkrátka, udělejte si takovou drobnou revizi vašeho pracovního a osobního života a zkuste tyto dvě složky co nejlépe vybalancovat, abyste tím podpořili vaši životní spokojenost.
4) Budujte si “šťastné myšlení” – štěstí je vnitřní stav mysli
Všechno, čemu věnujeme naše myšlenky, svým způsobem přitahujeme do svého života. Pokud jste zvyklí smýšlet výhradně pesimisticky a věřit tomu, že v životě se vám děje a bude dít jenom to špatné, skutečně se váš život takovým může stát. Pokud ale začnete věřit tomu, že ve svém životě můžete být šťastní a budete věnovat myšlenky tomu, co ve vašem životě můžete pociťovat za pozitivní a štěstí přinášející, věci se mohou začít rychle měnit. Zkuste každý den udělat malý krůček ke štěstí. Tak třeba. Když ve městě uvidíte babičku nebo dědečka s těžkou nákupní taškou – pomozte jim. Uvidíte, jak budou rádi za tuto Vaši pozornost. A vy bude zase naopak rádi, že jste někomu v životě pomohli. Takto můžete skrze drobné krůčky systematicky zvyšovat míru vašeho životního štěstí.
5) Zkuste vaše vzpomínky pravidelně směřovat k tomu, co bylo dobré
Jak sami víte, naše mozky jsou mistry v tom, aby nám zprostředkovávali to nejhorší z našich vzpomínek, a to ještě na jevišti ve světlech reflektorů. Zkuste si místo toho vybavovat věci, které se povedly, na které jste hrdí a jste rádi za to, že je ve vaší hlavě nosíte. Tímto pravidelným cvičením vašeho mozku budete podněcovat to, abyste vaši mysl zaměřovali k tomu pozitivnímu a nedělali ze všeho jen a pouze negativní, ne-li katastrofické scénáře.
6) Zaměřte se na perspektivu, skrze kterou se díváte na věci, které se kolem vás dějí
Jak se říká, vše má dvě strany, stejně jako mince. Oblíbeným příkladem bývá smýšlení optimistů a pesimistů nad sklenicí, která je naplněna do poloviny vodou. Pesimista vám prý většinou řekne, že sklenice je poloprázdná. Optimista zase naopak, že sklenice je poloplná…a oba dva mají vlastně pravdu. Jen na tu sklenici hledí z trochu jiné perspektivy. Stejně tak můžete i vy přistupovat k věcem, které se vám dějí v životě. Příhody si lze vykládat jak v tom negativním slova smyslu, tak v tom pozitivním. Negativní myšlenkové procesy, tedy hlavně znepokojování se událostmi, negativistické přemítání o událostech, obava ze sebevyjádření a odmítnutí druhými – nás udržují v místě, ze kterého je těžké se “pohnout kupředu”. Když zjistíte, že přemýšlíte negativně, odmlčte se a zkuste zaměřit své myšlenky jiným směrem.
Mnohými výzkumy bylo potvrzeno, že sociální sítě mohou mít velmi negativní vliv na naší mysl. Po sociálních sítích se velmi snadno šíří negativní emoce. To můžete vidět v praxi v různých diskusích, kde se jejich účastníci mnohdy záměrně “pošťuchují”, a dokonce se mnohdy častují neslušnými výrazy. Na sítích typu Instagram mají lidé zase tendenci se ukazovat “v lepším světle”. Na fotkách vypadají šťastní, vysmátí, bezprostřední apod. To může být poměrně náročné pro ostatní, kteří mají pocit, že tak “barevný” a “bezproblémový” život zkrátka nemají a nikdy mít nebudou. To jsou důvody k tomu, proč nám občas neuškodí si dát od sociálních sítí, a vůbec od digitálních technologií, pauzu a věnovat se skutečnému světu a bohatstvím, které nám všem přináší.
8) Přemýšlejte nad tím, jak utrácíte své peníze
Utrácení peněz může souviset s mírou životní spokojenosti. Myslíte si, že drahé auto, drahý dům nebo luxusní oblečení má potenciál dělat člověka spokojenějším? Možná že podpoří chvilkové životní štěstí… Nicméně životní spokojenost ne. Když si koupíte levnější auto nebo oblečení, může vám zbýt více peněz třeba na životní zážitky – dovolená na exotickém ostrově s rodinou, dobrodružná výprava se známými, pozornosti pro přátele – tedy přesně ty věci, které mají potenciál naše životy činit spokojenějšími.
9) Buďte ke druhým laskavější a rozvíjejte laskavou komunikaci
Pokud člověk dovede být laskavý k ostatním lidem, zároveň to zlepšuje jeho vztah k sobě samému. Můžeme dělat pro druhé lidi milé věci, rozvíjet empatii a laskavé chování, pravidelně s nimi komunikovat. To vše přispívá větší životní spokojenosti.
10) Více si uvědomujte své emoce
Je těžké, aby se váš život stal spokojenějším, pokud si nedovedete uvědomovat své emoce, tedy co cítíte. Zkuste si tedy pravidelně dělat “inventuru” vašich pocitů. Co cítíte? Proč se tak cítíte? Je potřeba to měnit? Jak by to šlo změnit k lepšímu? apod.
11) Poznejte své hodnoty
Víte, čeho chcete v životě dosahovat? Co je pro vás v životě skutečně důležité? A žijete na základě toho? Nebo naopak žijete způsobem života, který neodpovídá vašim hodnotám a životnímu smyslu? Čas od času je dobré si v hlavě uspořádat, že žijete skutečně život podle sebe a ne podle někoho jiného.
12) Vyhledávejte dobro s to co vás baví a naplňuje
Aktivně ve vašem životě vyhledávejte dobré věci. Zaměřujte se na ně. Pokud vás v životě potká nějaká dobrá věc, užívejte si ji “plnými doušky” a snažte se ji udržet. Podobné situace se snažte ve vašem životě hledat pravidelně, a učit se tak, že život určitě není jenom “černobílý smutný film”, ale že dovede přinášet i to dobré, příjemné a činit naše životy šťastnými. Někdy může pomoci i to, když pouze přemýšlíte o tom, jak se v budoucnu budete cítit dobře.
13) Pěstujte všímavost (Mindfulness)
Všímavost prokazatelně zlepšuje odolnost vůči stresu a životním těžkostem. Díky všímavosti se člověk učí plně prožívat každý okamžik – dech, pohyb, myšlení, cítění. Pokud chcete všímavost vyzkoušet, neváhejte! Je to jedinečná technika, díky které je člověk více angažován ve svém životě, a naopak méně “jede na autopilota”, který někdy naše životy řídí za nás, aniž bychom si to uvědomovali.
14) Zamyslete se nad tím, co pro vás znamená štěstí
Štěstí je relativní pojem, který každý z nás vnímá odlišně. Pro každého znamená štěstí v životě v zásadě něco jiného. Zkuste prozkoumat to své štěstí. Co pro vás tento pojem znamená? A žijete v souladu, nebo naopak v rozporu s vámi definovaným životním štěstím? Pokud mu půjdete více vstříc, snadněji si vytvoříte podmínky k tomu, abyste ve svém životě byli spokojenější a častěji prožívali chvíle štěstí.
15) Buďte více sami sebou a naslouchejte vnitřnímu hlasu
Ke spokojenému životu patří mimo jiné to, že člověk pravidelně prosazuje své potřeby. Naučte se více vyjadřovat to, co ve vašem životě chcete a potřebujete a mluvte o tom před ostatními. Získáte tak nad vaším životem větší kontrolu a budete se cítit zase o něco lépe. Sebezapírání zpravidla nepřináší dobré pocity.
16) Hledejte svůj životní účel a hlubší význam vašeho bytí
Každý z nás potřebuje ve svém životě někam směřovat, něco dokázat nebo si v životě splnit nějaké přání. To všechno pomáhá tomu, abychom měli pocit, že náš život dává smysl. Vedení smysluplného života pak významně přispívá tomu, abychom se v životě cítili více naplnění a spokojení.
17) Budujte hodnotné vztahy s ostatními lidmi a okolním světem
Věřte nebo ne, je to jedna z nejdůležitějších věcí, kterým se můžeme v našem životě věnovat. Budování kvalitních sociálních vazeb a pozitivních vztahů s ostatními lidmi je velkým krokem vstříc životnímu štěstí a naplnění. Jak pravil už Aristoteles – člověk je “tvor společenský”. Ke svému životu potřebuje tvořit vztahy s ostatními lidmi, sdílet s nimi svůj život, a na základě toho růst.
18) Věnujte pozornost svému cvičebnímu plánu, a také jídelníčku
Jak říká doktorka Cajthamlová: “Jste to, co jíte!”. Zdravá, pestrá a vyvážená strava je důležitou součástí spokojeného života. Zkuste si představit, že do vašeho auta natankujete úplně jiný typ paliva, než pro které je určeno…zřejmě moc daleko nedojedete a způsobíte vašemu autu vážné problémy. Stejně tak – pokud v životě zásobujete vaše tělo nezdravou stravou – mastnými, tučnými, přepálenými, přeslazenými a bůhvíjakými ještě jídly, zřejmě vám za to vaše tělo vděčné opravdu nebude. Uberete mu energii a můžete se dostat do stavů, které se šťastnými nazývat nedají. Co se týče pohybu – k tomu byl člověk přímo evolučně stvořen. Pro člověka je maximálně přirozené se pohybovat. Pohybu, resp. cvičení, byste měli věnovat alespoň 5 hodin týdně. Konkrétní aktivita závisí na vaší fyzičce a možnostech. Nicméně, každý si může přizpůsobit pohybový plán svým potřebám a možnostem.
19) Snažte se být více zodpovědní
Zkuste si stanovit plán a podle toho se držet. Nejhorší variantou je, když člověk sám sobě, anebo někomu něco slíbí a pak není schopen to dodržet. Může vám v tom pomoci tak prostá věc, jakou je kalendář. Pokud víte, že máte problémy s tím, abyste dostáli svým slibům, není nic jednoduššího, než si vaše životní plány zaznamenávat do kalendáře a jeden po druhém pěkně plnit. Jak se říká: “Pořádek dělá přátele!” – a když máte ve věcech pořádek a máte je dobře zorganizované, velmi vám to pomůže v tom, abyste dosahovali životních cílů a činili váš život zase o něco spokojenějším.
20) Buďte vděční, podporujte sebe a své štěstí
Pěstujte ve vašem životě vděčnost. Buďte vděční za to, co se vám podařilo a každodenně si uvědomujte věci ve svém životě, za které můžete být vděční. To výrazně napomůže vašemu životnímu štěstí. A pozor! Není to jenom o tom, abyste byli vděční vy za sebe. Zkuste hledat příležitosti k tomu, abyste prokazovali vděčnost také směrem k ostatním. Zkuste vašim blízkým koupit nějakou pozornost, a prokázat jim vděčnost za to, že je máte. Anebo jim rovnou napište dopis, ve kterém jim vděčnost vyjádříte. Možností je spousta. V každém případě činí pěstování vděčnosti životy nás všech daleko bohatšími.
Často kladené otázky ohledně tématu štěstí a šťastný život
Jak najít dlouhodobé štěstí ve svém životě?
Důležité je začít se věnovat sobě a svému štěstí, přijmout sebe takového, jaký jsi, a dělat kroky ke zlepšení svého stavu mysli. Trvalé štěstí není o okamžitých radostech, ale o dlouhodobém uspokojení ze života.
Co je důležité pro dosahování cílů a pocitu štěstí?
Jedním z klíčů k dosahování štěstí je být vděčný za to, co máme, a začít dělat kroky ke štěstí. Je také důležité přijmout minulost a hledat štěstí v přítomnosti, ne v neustálém hledání v budoucnosti.
Jak můžu začít být šťastný sám se sebou?
Začni se soustředit na své vlastní potřeby a začni dělat věci, které tě baví a naplňují. Sebeláska je klíčem k štěstí, a tak je důležité najít radost ve věcech, které děláš pro sebe.
Jak najít cestu ke skutečnému štěstí a šťastnějšímu životu?
Důležité je přijmout svůj stav mysli a hledat štěstí ve věcech, které tě opravdu naplňují. Stav mysli a pozitivní myšlení jsou klíčové pro dosažení skutečného vnitřního štěstí.
Co mohu udělat pro dlouhodobé štěstí?
Nepřestávej hledat štěstí ve všedních situacích a praktikovat sebelásku. Důležité je také vyvarovat se stěžování na svůj život a zaměřit se na to, co tě skutečně dělá šťastným.