Skip to main content

Vděčnost, její aspekty a podstata

Profesor Emmons (psycholog), který se intenzivně zabýval vděčností (gratitude) v každodenním životě, vděčnost definoval jako: “Pocit radosti a díků v odpovědi na přijetí daru.” Schválně si teď zkuste vzpomenout na ty doslova kouzelné chvíle plné radosti, když jste jako malí o Vánocích rozbalovali dárky. Nebo když jste možná někdy v životě dostali krásný dar, který Vás překvapil, a možná i šokoval. U partnerských dvojic je v našem prostředí takovým typickým darem kytice růží nebo prstýnek a spolu s ním žádost o ruku. To všechno jsou okamžiky, ve kterých nás prostupuje vděčnost. Spolu s ní člověk obvykle prožívá pocit radosti, ať už je dar malý nebo velký, zasloužený nebo nezasloužený, ať už je konkrétní, anebo jde pouze o abstraktní gesto přízně druhých lidí vůči nám. Vděčnost může trvat krátkou dobu. To například v okamžiku, kdy dostaneme dar, který jsme nečekali. Může však trvat i podstatně delší dobu. Obvykle když se radujeme ze života, z toho, co nám v něm bylo dáno a cítíme, že vše má svůj dobrý smysl a těší nás to tak. Vděčnost může být rovněž bezděčná – když nás najednou a takřka neočekávaně zalije její vlna. Na druhou stranu může být i plně vědomá. V tomto smyslu se stává jakýmsi vlastním, vůlí usměrňovaným dlouhodobým až celoživotním postojem. Jinými slovy tedy vděčnost může být naším životním naladěním. Důležité je, že potom nemizí ani v průběhu tragédií a povzbuzuje nás ve chvílích, kdy povzbuzení opravdu potřebujeme.

Pro mnoho z nás je snadné dávat, ale velmi obtížné přijímat. Při pěstování vděčnosti se můžeme postupně naučit přijímat, aniž bychom se cítili vinni. Záhy totiž přijdeme na to, že přijetím daru potěšíme toho, kdo nás obdarovává. Tedy například: Když nás někdo pozve na dobrý nedělní oběd, nejvíce ho potěšíme tím, když pozvání přijmeme a ještě si u něj pochutnáme.

Tipy pro pěstování vděčnosti ve svém životě

Vděčnost je typickým příkladem vědomého vnímání přítomnosti. Díky ní máme takřka jedinečnou příležitost oceňovat to, na čem v životě opravdu záleží a čeho si vážit. Jejím prostřednictvím si lze navíc pomoci, pokud se cítíme být pohlceni okolnostmi. Stejně tak se díky ní máme možnost vzdálit od „sebebičování“, kterým se zpravidla dobrovolně trýzníme. V souhrnu si zkrátka stačí jenom uvědomit a ocenit to, co je. Tímto zároveň zlepšujeme naši celkovou duševní pohodu, což je neopomenutelným benefitem vděčnosti.

Zkuste dodržovat následující doporučení, která Vám pomohou pěstovat vděčnost (dle Gill Hassonové):

  • Na konci každého dne si uvědomte tři dobré věci, které se v něm udály. Můžete nad nimi jenom přemýšlet, anebo si je rovnou poznamenat do zápisníku.
  • Radujte se z toho, že Vás v průběhu dne potkalo i to dobré nebo dokonce jenom to dobré. Přestože “každý den není posvícení”, pokuste se zbytečně nevracet k nepříjemnostem a spíše registrujte a uvědomujte si drobná potěšení.
  • Zamyslete se nad člověkem nebo činem, za který pociťujete vděčnost. Všímejte si pravidelně toho, co lidé kolem Vás dělají a říkají a nezapomeňte jim za to děkovat. Zkuste někomu v průběhu dne vyjádřit za něco vděčnost.
  • Aktivně vyhledávejte věci, které oceňujete. Uvidíte, že to bude brzy více automatické.

Napište dopis naplněný vděčností někomu významnému ve vašem životě

Martin Seligman, průkopník pozitivní psychologie, nabízí jednoduchý a jedinečný postup, který vede ke snižování duševní pohody, a naopak ke snižování depresivních příznaků. Technika nese jednoduchý název “dopis vděčnosti”, anebo také “návštěva vděčnosti”. Možná si teď říkáte, že je to poněkud staromódní, anebo že o podobných technikách jste toho četli už mnoho. Na tomto místě je důležité zmínit, že tato technika má pevné kořeny v dlouhodobém a uznávaném výzkumu profesora Seligmana. Věřte nebo ne – skutečně se na základě dlouhodobého šetření v pozitivní psychologii ukázalo, že technika “dopisu vděčnosti” může mít velmi významný přínos do osobního života každého z nás. Rozhodně se tedy vyplatí ji aspoň vyzkoušet. Stačí se držet následujících tří kroků, které doporučuje Martin Seligman:

1) Zavřete oči a vyvolejte si v mysli obraz tváře někoho, kdo je v tuto chvíli naživu a kdo před lety řekl nebo učinil něco, co změnilo váš život k lepšímu. Ideálně by to měl být někdo, komu jste nikdy pořádně nepoděkovali. Dále by mělo být možné se s tímto člověkem ideálně příští týden setkat tváří v tvář. Už víte o někom konkrétním?

2) Jak už bylo v předešlém textu zmíněno, právě díky vděčnosti může být váš život spokojenější. Když vyjadřujeme svou vděčnost ostatním, posilujeme tím náš vztah s nimi – a právě pevné a spokojené vztahy s lidmi kolem nás jsou klíčem ke spokojenějšímu životu a osvobozování od stresu. Díky tomto cvičení máte perfektní příležitost zažít, jaké to je vyjádřit svou vděčnost promyšleným a účelným způsobem. Jak tedy pokračovat dál?

3) Vaším úkolem je nyní napsat dopis vděčnosti tomu člověku, kterého jste si vybavili v mysli. Dopis je následně zapotřebí doručit osobně. Dopis by měl být konkrétní (žádné “okecávání”) – asi tři sta slov. Zejména v tom smyslu, co pro vás ona osoba udělala a jak to konkrétně ovlivnilo váš život. Dejte vědět o tom, jak se vám daří, co právě děláte, a jak často na tento významný skutek / skutky vzpomínáte. Jakmile dopíšete všechny řádky, zavolejte dotyčné osobě a řekněte jí, že ji chcete navštívit – snažte se v průběhu telefonátu nic neprozrazovat, tím nejlepším efektem je, když dopis zůstane až do poslední chvíle překvapením. Až se potkáte, v klidu dopis přečtete…věnujte dostatek času tomu, abyste dopis přečetli opravdu celý a nenechte se v tom přerušovat. Následně si můžete společně o tom všem popovídat.

Často kladené otázky na téma vděčnosti

Jak mohu začít pěstovat vděčnost ve svém životě?

Prvním krokem k pěstování vděčnosti je začít si vést deník vděčnosti, kde každý den zaznamenáte aspoň jednu věc, za kterou jste vděční.

Jaká je technika trénování vděčnosti?

Jednou z technik trénování vděčnosti je zaměřovat se na pozitivní stránky života a každý den si uvědomovat věci, za které jste vděční. Tím budete postupně zlepšovat svou schopnost vnímat vděčnost ve svém okolí.

Jaké jsou výhody pěstování vděčnosti?

Pěstování vděčnosti může zlepšit vaše emoční a fyzické zdraví, podpořit vaše well-being a přitáhnout do života více pozitivních zážitků.

Proč je důležité cítit se vděčný ve všech oblastech života?

Vděčnost je dovednost, která může posílit vaše osobní vztahy, zvýšit vaši produktivitu a přitahovat do života hojnost a pozitivní změny.

Jak může vděčnost pomoci zlepšit váš život skrze zákon přitažlivosti?

Zaměřování se na vděčnost a pozitivní emoce může posílit vibrace vašeho života a podporovat přitažlivost k pozitivním životním událostem.

Jak mohu být vděčný i v běžných, samozřejmých situacích?

Můžete se zaměřovat na věci, které obvykle berete jako samozřejmost, jako například střechu nad hlavou nebo každodenní prožitky, a vnímat je s pocitem vděčnosti.

Proč je důležité začít být vděčný i za malé věci?

Právě zaměřování se na drobnosti a maličkosti v životě vám pomůže stínat své vnímání vděčnosti a postupně budovat silnější schopnost cítit se vděčný ve všech situacích.