Skip to main content

Traduje se, že v současné době stres nikdy neustává a jsme jím doslova obklíčeni ze všech stran. Dlouhodobý stres, označovaný také jako chronický, pro organismus člověka obvykle znamená mimořádnou zátěž a celkové ohrožení tělesného i duševního zdraví. Navíc může být předchůdcem deprese nebo ji komplikovat. To zejména v důsledku jeho dlouhodobého a zdánlivě nekonečného trvání. Liší se tak od stresu akutního, u kterého jde spíše o jednotlivé epizody stresu, které jsou kompenzovány obdobími bez stresu či mírnějšího stresu. Například dočasný stres v práci, zlobení dětí či dopravní komplikace. Právě období bez stresu je potřebné k regeneraci.

schéma chronického versus akutního stresu

Chronický stres přichází obvykle tehdy, pokud člověk nevidí cestu ven z tíživé situace. Je to stres způsobený neúprosnými, nepolevujícími požadavky a tlaky. Člověk zpravidla ztrácí veškerou víru a vzdává hledání cest k řešení. Typickým příkladem je příchod nového šéfa do firmy a změna pracovních návyků. Nový šéf požaduje po zaměstnancích maximální výkon, přidává jim permanentně novou práci a nedovolí jim „chvilku vydechnout”. Citlivější zaměstnanci pak mohou o práci přemýšlet ve dne i v noci, nedaří se jim dostat práci z hlavy ani v mimopracovním období a začínají se u nich projevovat příznaky závažnějšího stresu, jako například nespavost (insomnie), bolesti hlavy, zad a podobně. V souhrnu řečeno je výrazně oslaben jejich imunitní systém a jsou náchylnější vůči nemocím, a také infekcím. Tělo totiž nemá dostatek sil a nestíhá obnovovat vyčerpanou energii.

Stresové hormony jsou na jednu stranu velmi důležité k tomu, abychom překonali náročné situace spojené se stresem, pokud jsou ale vyvolávány opakovaně, vede to zpravidla ke spuštění onemocnění. Naše tělo nám naznačuje, že chronický stres prožíváme. Není to příliš intenzivní, ale může to trvat dny, týdny či měsíce. Největším rizikem chronického stresu je to, že v důsledku jeho dlouhodobosti jej člověk snadno přestane registrovat. Tedy uvědomovat si, že je „něco v nepořádku”. Tento typ stresu tak může působit jako nekončící, a dokonce nevyhnutelný. Jako např. svatba a život s nevhodným protějškem. Některé chronické stresy mohou pocházet také z traumatických dětských zkušeností, které byly internalizovány a přetrvávají do současnosti.

Psychicky odolní lidé mají jednu podstatnou schopnost. Osvojili si totiž strategie, které jim umožňují stres kontrolovat a účinně s ním pracovat. To není výsadou „vybraných” lidí. Může se to naučit naprosto každý.

Následující článek
Stres

Jak se zbavit nervozity?

Mgr. Michal KaczorMgr. Michal Kaczor9. 3. 2023
Stres

Zvládání stresu aneb kam s ním?

Mgr. Michal KaczorMgr. Michal Kaczor4. 4. 2024