Skip to main content

Nervozita – když to slovo slyšíte, možná si vzpomenete, co jste si v životě s nervozitou museli „vytrpět”. Nervozita může být jednou z překážek, proč nedovedeme být ve svém životě šťastnější. A už jenom při pomyšlení na to jste dost možná nervózní. Hned na začátku je ale potřeba si uvědomit, že můžeme ovlivňovat naše emoce, to, jak se cítíme. To, že jsme nervózní, respektive v našem těle se projevuje nervozita, neznamená, že to nemůžeme změnit. Pokud se tedy naučíme s nervozitou efektivně pracovat, můžeme se jí také účinně zbavit. Následují tři základní doporučení, která souvisí s tím, jak se zbavit nervozity: 

1) Zaměřte se na to, jak dýcháte a změňte špatný způsob dýchání. Nervozita nám o sobě dává vědět zejména na úrovni dýchání. Pod jejím zajetím je náš dech zpravidla velmi mělký. Tedy nedýcháme hluboce do břicha, ale spíše do hrudníku. Klidné a hluboké dýchání podporuje činnost mozku a svalů, trávení, zažívání, ale také krevní oběh. Při nesprávném dýchání se organismus naopak hůře pročišťuje, vyživuje a dochází k celkovému zpomalení jeho funkcí. Vyzkoušejte si to rovnou nyní! Nejprve zajistěte, abyste byli v takové pozici, ve které se cítíte pohodlně. Můžete si lehnout nebo se posadit někam do klidného místa a položit ruce na hruď a na břicho. Dále vydechněte zcela přes Vaše ústa. Pokračujte tím, že se nadechnete skrze nos a zaměříte se na dýchání do žaludku/břicha, spíše než do hrudníku. Můžete si všimnout toho, že Vaše ruka na břiše se zvedá – a to daleko více než ta na hrudníku. Stejně tak jde rychleji dolů. Nezoufejte, pokud se Vám to na první pokus nepovede úplně dobře – dělejte to zkrátka tak, jak nejlépe umíte. Dále se zaměřujte na hluboké dýchání z nosu, přímo do břicha. Dýchejte, dokud vaše břicho nebude zcela plné. Potom zadržte dech na několik sekund. Pak vydechujte ústy pomalu – to by mělo trvat asi dvakrát tak dlouho jako vdechování. Někomu může pomoci, když vydechuje se rty podobně, jako kdyby sfoukával svíčku na dortu. Pokračujte v tomto duchu dále, nadechujte se nosem, přímo do břicha, zadržte na několik sekund dech a pomalu vydechujte ústy. To proveďte čtyřikrát až desetkrát. Můžete takto pokračovat, dokud Vám to bude příjemné, resp. až se budete cítit více uvolnění. Pokud Vás blíže zajímají dechová cvičení, resp. cvičení na uvolnění celého těla, doporučuji, abyste se podívali na Schultzův autogenní trénink a Jacobsonovu progresivní relaxaci – jedná se o dva celosvětově známé, efektivní systémy cvičení, které si lze poměrně snadno zautomatizovat a pravidelně je praktikovat.

2) Zaměřte se na své tělo. Jak jistě víte, tělo a psychika jsou spolu vzájemně propojené a společně tvoří neoddělitelnou jednotu (viz psychosomatika). Tedy když něco prožíváme, projevuje se to nějakým charakteristickým způsobem na našem těle a naopak. Když jsou lidé z něčeho nadšení, mají tendenci se radovat, mávat rukama, smát se apod. Při nervozitě se však tělo takto určitě neprojevuje. Člověk je mnohdy skrčený, má skloněnou hlavu, mluví tichým, nesebevědomým hlasem a nesměje se. Co to zkusit právě naopak? Upravte pozici Vašeho těla. Zkuste si stoupnout vzpřímeně, alespoň na několik sekund se zasmát, mluvit více hlasitým a sebevědomým hlasem. Jak se při tom cítíte? Poté vraťte do svojí obvyklé „nervózní pozice” a uvědomte si, jak se cítíte v ní. Zkuste oba dva postoje vzájemně porovnat.

V každém případě je naše tělo propojené s psychikou. Když změníme stav, resp. jazyk těla na více relaxovaný, přímo tím budeme působit také na stav našich emocí, a to samozřejmě v pozitivním slova smyslu. Zkuste si vždy v situacích, kdy jste nervózní, uvědomit, jak se obvykle chováte, když jste relaxovaní. Právě tím si můžete pomoci k tomu, abyste nervozitu co nejvíce minimalizovali.

3) Změňte svůj pohled na situaci. Ne všechno musí být tak vážné, jak se na první pohled zdá. S nervozitou jsou dost často spojeny situace, na kterých nám nějakým způsobem záleží, tedy které jsou pro nás významné a důležité. Jedním z velmi účinných způsobů práce s nervozitou je takzvané přehodnocení či přerámování situace. Například: Jdete na rande, srdce by Vám mohlo vyskočit z hrudníku a ještě k tomu všemu máte mokré ruce od potu. Co běžně v této situaci děláte? Nejspíše máte tendenci k sobě promlouvat ve stylu: „Proboha, já jsem tak nervózní, že to rande nezvládnu”. Váš mozek totiž tyto projevy automaticky spojuje s emocemi, jako je úzkost nebo nervozita. Právě teď je ale příležitost pro přerámování. Proč si tyto projevy hned spojovat s nervozitou nebo úzkostmi? Není lepší je zaměnit třeba za pocit energetizace? Uvědomte si, že jste se na rande těšili a jste odhodlaní mu věnovat veškerou energii. Proto není určitě nic špatného na tom si říci: „Jsem nadšený/á, že na rande jdu a užiji si ho, jak nejlépe to dovedu.” Podobně můžete jednat i v jiných situacích. Dobré je si uvědomit, že občas máme tendenci přehnaně „panikařit”, že s naším tělem není něco v pořádku, že to nejsme my atp. Spousta lidí má pak tendenci propadnout zoufalým pocitům a uchýlit se k braní antidepresiv. Pamatujte, že ta jsou až posledním řešením, v případě, kdy se nedaří vyřešit situaci jinými a vhodnějšími způsoby. Proto je lepší se zaměřit spíše na doplňky stravy a jiné účinné podpůrné preparáty, než-li přímo na antidepresiva.